Adventní kalendář trochu jinak

 

DSC09702.JPG

Každý rok, připravuji dětem adventní kalendář, který je podle mě neokoukaný a pro děti zajímavější a přínosnější než čokoládové tabulky.

Proto bych vám chtěla pro inspiraci představit část toho letošního. Poprvé totiž připravuji 48 pytlíčku. Syn už ho moc dobře zná a dceři bude letos 21 měsíců , takže by nepřenesla přes srdce, že brácha má nějaké privilegium. Sice bude mít každý v pytlíčku něco jiného, ale vše co v něm najdou, bude společné.

A teď už k samotnému kalendáři. Kalendář se bude skládat z 24 aktivit a 24 drobnůstek nebo pochoutek. V tomto článku se zaměřím na jednotlivé aktivity, které jsem na každý den přichystala.

 

Aktivity jsou různé (tvoření, pečení, přiblížení tradic, některé jsou spojené s dárečkem v pytlíčku atd.)

1) Vánoční výzdoba

V pytlíčku budou mít děti pár drobností, kterými si budou moc podle svých představ vánočně vyzdobit svůj dětský pokoj.

2) Betlém

Ten podle mě neodmyslitelně k Vánocům patří, takže si společně jeden malý dřevěný postavíme a popovídáme si o něm.

3) Punčocha pro Barborku

Vím, že toto je méně známá tradice, ale u nás se vždycky dodržovala. Syn i dcera si večer připraví na okno punčochu a Barborka jim podle toho jak byly celý rok hodní nadělí dobrůtky (ovoce, sušené i čerstvé). Dřív Barborky chodily v bílých prostěradlech po vesnicích a děti obdarovávaly, ale nebyly tak děsivé jako Lucky.

4) Barborka

Společně si dojdeme ustřihnout Barborku (větvičku z třešně) a povíme si o této tradici.

5) Čert a Mikuláš

To je taková tradice pro mě ne příliš šťastná, takže u nás bude spíš jen hodný a empatický Mikuláš, který přinese vánoční knížku.

6) Prosvěcování dřevěných obrázků na zeď

To je u nás hodně oblíbené, takže udělám jen zimní výběr, který si pak prosvítíme baterkou nebo mobilem. Můžete si doma vytvořit i obrázky z kartonu a použít stejně.

7) Pozorování hvězd

Hvězdy děti vždycky strašně baví a zajímají, takže kdy jindy než na Vánoce se na ně zaměřit  a to v klidu, potmě a z teplíčka si je prohlédnout.

vlocky_z_rulicek8) Vytvoření vloček z ruliček od toaletního papíru

Ruličky od toaletního papíru si rozstříháme a slepíme tavící pistolí do tvaru vloček a pak je budeme obtiskávat na papír.

9) Pokus se svíčkou

Svíčky děti milují, takže si uděláme dopoledne pokus se svíčkou. Čajovou svíčku si položíme a zapálíme na talířku a pak ji přiklopíme skleničkou. Svíčka zhasne a můžeme to zkusit zopakovat. Pro děti je to, jako kouzlo. Určitě si u toho budeme povídat, proč se to tak děje.

10) Sensory play na zimní téma

Moje děti milují různé smyslové hry, takže jim připravím vyloženě jednu zimní. Jako smyslový materiál využiji barevnou rýži.

11) Společně pověsit jmelí

Nechám děti vybrat místo a taky si u toho povíme o tradici věšení jmelí.

sypany_obrazek12) Vysypat obrázek z rýže

Ze smyslové hry mi zůstane obarvená modrá rýže, takže ji využijeme na vysypávání obrázků. Na papír nakreslím obrázek a dám na něj lepidlo, děti budou na papír sypat rýži a až lepidlo uschne, tak rýže zůstane jen na místech, na kterých budeme chtít.

13) Svatá Lucie

Budeme si společně povídat o této zvláštní a strašidelné tradici.

14) Pečení cukroví

Činnosti z praktického života děti baví asi nejvíce, takže nejde je nezahrnout i do vánočního pečení. Děti budou mít vlastní náčiní a budeme spolupracovat.

15) Zpívání koled

Během celého adventu a Vánoc budou mít děti k dispozici knížku Koled od Albi a večer si je pak společně budeme zpívat.

16) Domácí vánoční modelína

Vytvoříme si vánoční voňavou modelínu.

Recept:
Jeden a půl hrnku hladké mouky, půl hrnku soli, 4 lžíce oleje, 3 lžíce octa, hrnek vody.
Smícháme na pánvi a ohříváme dokud nemáte kompaktní modelínu. Nemusíte se bát, nic si tím nezničíte.
Když je hotovo, tak přidám potravinářské barvivo, třpytky a vanilkové aroma, skořici.

17) Vytvořit vločky/zimní koulovačka

Tak tato aktivita je taková volná. Když bude sníh, tak uděláme pořádnou koulovačku a když ne, tak si doma pár vloček vytvoříme třeba z papíru.

18) Navštívit vánoční trh

Myslím si, že pravý staročeský vánoční trh k pravé vánoční atmosféře patří, proto jsem na tento den zvolila návštěvu vánočního trhu.

19) Společně zapálit poslední svíčku na adventním věnci

20) Vytvořit vánoční sensory bottles

To je taková specifická aktiva, která má ale úspěch jak u malých, tak u větších dětí. Připravíme si 3 lahvičky. Do jedné dáme trochu teplé vody, lepidlo, vánoční třpytky a dolijeme vodou. Bude to dělat krásný zasněžený efekt. Do druhé dáme barevnou zimní rýži, která nám zbyla a vánoční tématické drobnosti. Děti si budou lahvičku přesypávat a hledat drobnůstky. Do třetí lahvičky dáme nabobtnalé vodní perly v zimních odstínech a zalijeme dětským olejem.

21) Přinést si domů kapra

22) Vánoční úklid

Další činnost z praktického života. Děti budou svými pomůckami, které mají stále k dispozici uklízet svůj pokoj a já budu uklízet s nimi.

23) Vyzdobit si společně stromeček 

Tohle je určitě jeden z nejlákavějších bodů adventního kalendáře. My zdobíme stromeček v takovém jakoby staročeském duchu, slaměné a dřevěné ozdoby, ale kvůli dětem přidáváme i jemná světýlka.

24) Čekání na Ježíška tak, že si společně užijeme vánoční pohodu a dáme si horkou čokoládu.

Tak to je 24 aktivit, které mám připravené do adventního kalendáře. Kromě kreslených obrázků s aktivitami bude v pytlíčkách i sušené ovoce. V některých bude i dřevěný kruh s dekoracemi, svíčky a doplňky. Na Štědrý den budou v pytlíčkách poslední součástky kruhu a děti budou mít vytvořenou kompletní dekoraci, kterou budeme podle různých tradic a příležitostí obměňovat. Vy můžete doplnit jinými drobnůstkami (dřevěnými panáčky, dřevěnými pomůckami, dřevěnými výseky, kreativními potřebami, atd. na eshopu Samostaného dítěte je spousta takových drobností). 

Pokud by Vás zajímal veškerý přehled všech adventních tradic, najdete ho v našem předešlém článku https://www.samostatne-dite.cz/vychova-a-vyvoj-ditete/adventni-cas-a-tradice/

Přeji vám krásně společně strávený adventní čas! Hlavně společně, v klidu a pohodě!

Lenka

 

Lenka

Tento článek pro Vás připravila:

Ambasadorka Lenka

Lenka je maminkou 3letého syna a 20 měsíční dcery. Montessori pedagogika jí byla vždy blízká, ale až s dětmi se jí začala podrobněji věnovat. Mimo aktivit Lenka píše také střípky z Montessori pedagogiky, které s tím úzce souvisí. Mezi ně patří témata připraveného prostředí, praktického života, pomůcek, ale někdy zabrousí i k Waldorfským hračkám. Montessori doma je pro ni především o přístupu, nastavení rodičů a pomůcky vnímá jako doplnění. Ráda na svém profilu zmiňuje sensory play (smyslové hry) nebo obměnu knihovny, jak sama popisuje... "Je to pro ní srdeční záležitost".

Hodnocení obchodu

Zobrazit všechna hodnocení >>
x