Jak zabavit dítě na cestách?

dite_na_cestachDovolená je okouzlující zážitek a s dětmi dostává nový rozměr. Cestování s nimi ale také znamená nepředvídatelné výzvy - ať už je to seznam, co zabalit, doba v letadle nebo čekání na letištích. Vy a vaše dítě byste si ale měli užít každý okamžik a vytvořit si na cestě vzpomínky na celý život. Není právě to smysl cestování? 

Batolata (děti 2-3 roky) jsou ve věku, kdy se často zapojují do všeho, co se kolem nich děje. Baví je prozkoumávat. Zůstaňte tedy v klidu, bez ohledu na to, co se bude dít. Naštvat se nebo ztratit chladnou hlavu vůbec ničemu nepomůže. Ve skutečnosti vám jakákoli frustrace, kterou ukážete zkazí akorát den a přenáší se na dítě. Je lepší přijmout neočekávané. 

Co udělat pro to, aby se dítě dobře bavilo na cestách? 

Oprostěte se od toho, že dítě zlobí

Batolata často nevydrží sedět 4h na jednom místě. Obzvláště, když je kolem nich tolik nového. Dokud neohrožují sebe nebo okolí, dopřejte jim trochu volnosti – my jsme letěli letadlem a týpka jsme nechali stát na sedačce, rozhlížet se kolem sebe, hrát si s pásy. Rád zhasínal/rozsvěcoval světla a seděl pod sedačkou na zemi. Ani v autě, autobuse nebo vlaku nepodceňujte výhledy z okénka. Prozkoumávejte očima okolí, pojmenovávejte společně věci.

Rozmyslete si, kdy dítě pustíte mimo sedadlo

My jsme tuto variantu měli v letadle až jako poslední – mnohdy je náročné dítě dostat zpět na místo. Nakonec na to ani nedošlo, protože ho zabavilo to, co jsme měli s sebou. I ve vlaku je možné se s dítětem případně procházet. V autobuse nebo autě je to otázka zastávek jednou za čas, které byste měli využít.  

Vybavte si příruční zavazadlo se zábavou

Vše by mělo být lehké a snadno dostupné. Velkou zábavu u nás udělalo:

 1. Cokoliv nalepovacího/ odlepovacího
  Pěnoví motýlci a samolepicí papírky jsme lepili kolem sebe. Měli jsme i různé časopisy se samolepkami.

 2. Kreslení
  Pořídili jsme desky s klipem jako podložku, voskovky - bločky, se kterými se skvěle kreslí. Kromě bílých papírů jsme vzali i barevné.

 3. Vodní omalovánky s vodní tužkou

 4. Škrábací fólie
  Fólie, které ukáží po seškrábání pěkný obrázek. Dají se koupit i různé časopisy na stejném principu. K seškrabání jsme používali kde co, což byla nakonec zábava zkoušet různé předměty.

 5. Modelínacestovani_s_detmi
  Dlouho jsem váhala, ale nakonec vzala i modelínu, což se ukázala jako dobrá volba, i když pár kousků popadalo na zem. Měli jsme ji na umělohmotné desce, ale dá se využít cokoliv. Vzala jsem pár dřevěných špachtlí, které jsme do toho zapíchávali a různá vykrajovátka. K tomu i pár malých postaviček replik, které týpek do modelíny obaloval.

 6. Autíčka
  Malá autíčka jsou u nás nezbytností. Na prázdný papír jsem kreslila silnice (existují i samolepicí silnice) a udělala dráhy. Autíčka nakonec využil i v rámci hraní s modelínou.

 7. Lupa
  Nikam nechodíme bez lupy! Dá se s ní pozorovat vše. Od drobků až po zvířata na dovolené. Lupu s dětskou karabinkou nebo pozorovací nádobu jistě využijete.

 8. Dalekohled
  I dalekohled se stává naší běžnou součástí na jakékoliv cesty. Zabaví všude.

 9. Senzorické věci
  Přesýpací hodiny byly uklidňujícím prvkem, který přitahuje dětskou pozornost. Mohou se případně využít i různé senzorické plastové lahvičky.

 10. Knihy/ Časopisy
  V neposlední řadě jsou to oblíbené knihy dítěte. My jsme vzali tři a všechny je využili.

 11. Oblíbená hračka/ plyšák
  Týpek využil na usínání.

V rámci balení do velkého kufru jsme měli i různé plastové boxy – na hygienu, svačinky po příletu do destinace. Měli jsme také bábovky a vodní pumpu.

A ač jsem se bála spaní v letadle, týpek byl natolik unaven ze všech aktivit, že usnul jako špalek.

 

rina.montessoriTento článek pro Vás připravila:

Ambasadorka Rina

Rina je mámou dvouletého akčního týpka a dvou líných mopsíků. Před nimi posedlá cestováním, pracující v Česku i zahraničí. Její srdcovkou jsou knihy, dřevěné hračky, DIY aktivity a Montessori materiály, se kterými se setkala poprvé v Japonsku (2012). Montessori pedagogika jí je velmi blízká a bere ji jako nástroj v rodičovské cestě, než jako dogma. Má AMI asistentskou certifikaci pro věk 3-6 let, studuje pedagogiku a zaměřuje se na vzdělávání dětí.

Hodnocení obchodu

Zobrazit všechna hodnocení >>
x