Hudební seriál I. část


Původně jsem psala jen článek o rozvíjení hudebnosti dětí od 3 let. Nakonec toho bylo tolik, že jsme se rozhodli pro celý seriál. A zahrneme do toho i nejmenší děti. Můžete se těšit na tipy, jak děti vést k hudbě už od miminka a v předškolním věku jim ukázat, jak je hudba zábavná.

Miminka v bříšku a hudba

hudebnostOd poloviny 7. měsíce má miminko plně vyvinutý sluchový systém. Názory odborníků na pouštění hudby se liší. Někteří říkají, že hudba doléhá k miminku zdeformovaně, tudíž nepůsobí tak, jak si představujeme. Jiní zase pouštění hudby podporují, miminko stimuluje a po porodu může danou skladbu rozeznat a uklidňuje ho. Na tomto principu funguje např. těhotenská bola – rolnička. Miminko zvuk rolničky poslouchá už v bříšku a když jí po narození slyší, má díky ní pocit něčeho známého, bezpečného. Pokud si maminka v těhotenství zpívá, vibrace hlasu prostupují až do bříška. S tímto mám osobní zkušenost. Ještě jako těhotná ve školce, pokud jsem zpívala dětem nebo hrála na klavír – miminko se probralo, zavrtělo, a tak nějak jsem věděla, že poslouchá. Pokud Vám hudba dělá dobře, určitě bude dělat dobře i miminku. Ať už si pouštíte Mozarta nebo Rammsteiny, ovlivňuje to v pozitivním smyslu Vaši náladu/ psychiku, a to se pak promítá i do „nálady“ miminka.

Hudba v prvních měsících života

V prvních měsících se seznamujeme s miminkem, ladíme se na něj a ono na nás. Takto bychom měli postupovat i v případě hudby. Pokud rádi posloucháme rádio nebo něco konkrétnějšího není nutné si poslech s miminkem odpírat. Hudbu pustíme přiměřeně hlasitě a pozorujeme, jak miminko na hudbu reaguje. Zda se za zvukem otáčí, ztichne a naslouchá, radostně kope nožičkama nebo naopak ztuhne a začne třeba pobrekávat. Můžeme takto experimentovat, např. jak miminko reaguje na relaxační hudbu, klasickou, popovou, rockovou, zda se mu líbí, když zpívá muž nebo žena, jak reaguje na rychlejší hudbu. Cílem je, aby si miminko na hudbu přivyklo a bralo ji jako součást svého dne.

hudebnost4Můžeme zkusit zavést spánkovou asociaci – při uspávání pouštíme relaxační, klasickou hudbu či playlist určený přímo pro miminka. S některými playlisty pro miminka mám osobně trošku problém, skladby jsou hrány ve vysokých tónech a miminka obecně mají rády spíše nižší tóniny (jsou z bříška zvyklá na hučení krve, bručení střev a dunivý tlukot srdce). Takže tady bych se řídila podle reakce miminka, jestli na něj hudba nepůsobí rušivě.

Co je sázkou na jistotuVáš hlas. Miminko Váš hlas miluje. Není důvod se stydět za svůj zpěv (však miminko ani nemá srovnání) a prostě zpívejte. Lidovky nebo moderní, miminko bude v úžasu poslouchat. Můžete zpívat jako součást denní aktivity nebo jako součást uspávacího rituálu. Já se v prvních měsících málem uzpívala. První tři měsíce byly pro syna náročné a zpěv a hudba mu dokázaly zvednout náladu, zabavit ho, zklidnit ho. Syn jako miminko miloval tanec. Měla jsem ho na hrudi v klubíčku a natřásala jsem se v rytmu mé oblíbené hudby. Na pomalejší hudbu si můžete miminko opřít obličejem o hrudník a houpat se v rytmu ploužáku.

Ve chvíli, kdy miminko začne uchopovat předměty, ho můžeme začít seznamovat s „hudebními nástroji“. Zní to honosně, ale jde o klasická chrastítka nejrůznějších tvarů a druhů. Super je např. klec s rolničkou nebo tyčka s rolničkami. Můžete zkusit zavěsit stužky s rolničkou na hrazdičku a dát je miminku k úrovni rukou – tak aby se do nich zvládlo trefit a rolnička zacinkala. Nebo do úrovně nožiček a dítě je při kopání nožkama rozcinká. Je to pro něj nový stimul k pohybu i k poslouchání odkud zvuk přichází. Může­me pod nožičky dát něco šustivého, např. noviny nebo celofán. Rolničkou můžeme miminko motivovat k pohybu hlavičkou ze strany na stranu. Začneme cinkat miminku před obličejem a velmi pomalým pohybem jdeme do strany a miminko otáčí hlavu za zvukem. Jde o jednoduchou činnost s velkým efektem, miminko se vědomě snaží ovládat svaly, snaží se fixovat předmět očima, sluchem určuje, na kterou stranu se otočit.

hudebnost5Už i s miminky (po 3. měsíci) můžete zkoušet říkanky s pohybem. Pro propojení hemisfér (což je užitečné i pro nás dospělé, mozek je výkonnější, rychleji a snadněji se učí) je výborná říkanka Kovej, kovej. Miminko leží na zádech na podložce nebo sedíme (zády jsme opřeni tak, abychom měli kulatá záda a nohy pokrčené) a miminko je opřené zády o náš hrudník a břicho (má záda ve tvaru C). Držíme jeho pravou ruku a levé chodidlo a obě končetiny se dotknout v úrovni jeho bříška o sebe. Rytmicky o sebe ťukají, po odříkání říkanky se vystřídají.

              „Kovej, kovej kováříčku, okovej mi mou nožičku.

              Okovej mi obě, zaplatím já tobě.

              Okovej je hezky, dám ti čtyři český.“

Říkanky jsou výborné i v pozdějším věku, díky rytmu a pravidelným nádechům jsou prevencí koktavosti

V příštím díle se můžete těšit na „hudební období“ od 6. měsíců až po batolecí věk.

 

bara

 

Tento článek pro Vás připravila:

Ambasadorka Bára

Bára před nástupem na rodičovskou dovolenou 9 let učila v různých typech mateřský škol – v klasické státní, soukromé Montessori a fakultní přírodovědné školce. Prošla kurzem Montessori 3 – 6 let a EVVO koordinátorem v MŠ. Miluje čtení, tvoření a přírodu. V červnu 2020 se jí narodil syn Frederik. Říká, že i přes spoustu zkušeností s dětmi zjišťuje, co stále ještě neví a neumí. 

Hodnocení obchodu

Zobrazit všechna hodnocení >>
x