10 tipů na jarní aktivity s barevnou rýží

Děti milují senzorické hry! Neznám dítě, které by si nerado hrálo s vodou, přehrabovalo se v písku, v rozsypaných luštěninách, měkkých vodních perlách nebo třeba i v obyčejné rýži. Když si z ní navíc společně vyrobíte rýži barevnou, bude to neokoukaná zábava! V rámci připravených aktivit s barevnou rýží si děti procvičí nejen barvy, ale také jemnou motoriku, koordinaci ruka – oko a v neposlední řadě i sluch. Barevnou rýži můžete využít i na mnoho výtvarných aktivit, které budou děti milovat. I ty nejmenší děti tak mohou vytvořit dáreček pro prarodiče v podobě vysypaného obrázku nebo pomocí rýže ozdobit třeba velikonoční vajíčka.

Barvení rýže

Rýži jednoduše nabarvíte za použití potravinářských nebo jiných barev. Pro senzorické aktivity těch nejmenších dětí určitě zvolte barvy potravinářské (sypké či tekuté). Pro výtvarné činnosti větších dětí můžete použít netoxické dětské craft barvy na papír, karton či dřevo. Za sebe doporučuji barvy potravinářské, rýže nemá tendenci se při schnutí slepovat do hrudek a navíc můžete po skončení rýžových hrátek tuto rýži uvařit a nakrmit s ní třeba babiččiny slepičky.

 1_barveni_ryzeRýži nejjednodušeji nabarvíte, když ji nasypete do uzavíratelné nádoby s dobře těsnícím víčkem, přidáte trochu barviva a vody. Pak nádobu uzavřete a třesete tak dlouho, dokud není všechna rýže obarvená. Druhý způsob barvení je obdobný, jen místo plastové nádoby použijete uzavíratelný zip sáček. Do barvení určitě zapojte i děti, bude je to náramně bavit! Užijí si třesení s miskou i smíchávání rýže a barvy v sáčku.

Obarvenou rýži rozprostřete na plech vyložený pečícím papírem a nechte zvolna vyschnout. Občas rýži otočte a prohrábněte, aby vysychala rovnoměrně a netvořily se v ní hrudky. Rýže bude suchá za několik hodin.

Aktivity s barevnou rýží

1. Vysypávaný kartonový obrázek

Technika vysypávání kartonového obrázku je celkem známá a jednotlivé oddíly takového obrázku je možné vysypat prakticky čímkoliv. Drobnými korálky, flitry, luštěninami nebo právě barevnou rýží. Obrázek vytvořte pomocí tavné pistole, kartonu a nastřihaných ruliček od toaletního papíru. Jednotlivé oddíly obrázku pak vymažte silnou vrstvou disperzního lepidla a můžete se pustit do vysypávání. Děti nabírají lopatičkou, lžičkou nebo rukou rýži z jednotlivých misek a vybarvují s její pomocí připravený obrázek. Po zaschnutí lepidla přebytečnou rýži oklepte. Obrázek pak můžete použít třeba místo věnce na vstupní dveře nebo jako dekoraci na stůl.

2_barveni_ryze

2. Sypané dekorace

Vajíčka nebo jiné tvary vystřihněte z krabice od rýže, proděrujte, natřete lepidlem a pusťte se do sypání. Přebytečnou rýži oklepte a po zaschnutí obrázek zavěste dle libosti, případně darujte. Tato aktivita bude bavit i ty úplně nejmenší děti.

3_barveni_ryze

3. Barvení vajec

Jelikož se blíží velikonoční svátky, nemůžeme při výčtu výtvarných aktivit vynechat zdobení vajec. Vyfouknutá a odmaštěná vejce nejprve s dětmi natřete dětskou craft barvou, abyste získali barevný kontrastní podklad pro rýžový posyp. Až barva zaschne, natřete vejce lepidlem a nechte děti, ať je posypou anebo rovnou zahrabou do barevné rýže. Obalená vejce nechte volně uschnout, navlékněte na špejli a doplňte mašličkou, případně barevným korálkem.

4_barveni_ryze

4. Malý archeolog

Do rýže můžete přece i něco ukrýt! Na papír natiskněte několik obrázků pomocí oblíbených razítek (nemáte-li razítka, použijte samolepky či vlastní malůvku). Papír dejte na dno hlubšího pekáče nebo tácu a zasypte rýží. Potom nechte dítko, ať s pomocí kuchyňské mašlovačky nebo štětce obrázky odkrývá jako pravý archeolog.

5_barveni_ryze

5. Spy bottle („špionážní/špionská láhev“)

K výrobě potřebujete PET lahev se širokým hrdlem, do které kromě barevné rýže vložíte i drobné předměty (např. zvířátka). Láhev nesmí být úplně plná, aby dítě mohlo rýži v zavřené láhvi přesýpat, láhev otáčet, naklánět a hledat tak všechna ukrytá zvířátka.

6_barveni_ryze

6. Hledání předmětů

Ve schovávání předmětů do rýže pokračujeme ve velkém. Pozor, na tuto aktivitu potřebujete opravdu hodně rýže (my jsme měli skoro 3 kg). Do rýže ukryjte malé předměty a oblíbené hračky a nechte dítě je hledat. Větším dětem můžete zavázat oči, dodáte tak hře úplně jiný rozměr. Ač tato aktivita vypadá vcelku obyčejně (a taky je), užili jsme si při ní snad nejvíc zábavy. Ta radost, když syn našel oblíbeného Lego panáčka!

7_barveni_ryze

7. Výroba hudebních nástrojů – rumba koule a dešťová hůl

Rumba kouli vyrobíte jednoduše tak, že do prázdných dóz od léků nebo plastového vajíčka nasypete pomocí lžičky nebo lopatičky trochu rýže, zavřete a ozdobíte barevnými papírovými washi páskami. Děti mohou pásky z kotouče samy odvíjet, trhat a lepit. Nemáte-li barevné pásky, použijte pásku malířskou, kterou s dětmi pomalujete. Když navíc použijete průhlednou dózu (nebo třeba malou PET láhev) a neoblepíte ji celou, můžete barevnou rýži během rýžového koncertu i pozorovat. Zábavu s chrastící dózou si užijí i ty úplně nejmenší děti.

8_barveni_ryze

S většími dětmi zkuste vyrobit dešťovou hůl. I když v hůlce barevnou rýži neuvidíte, líbivý zvuk podobný šumění deště vám to jistě vynahradí. Potřebujete pevnější papírovou roli (např. od alobalu), hřebíčky o trochu kratší, než je průměr role, tužku, izolepu nebo malířskou pásku, dva malé kusy plátýnka, napínáčky, disperzní lepidlo a kus hezké látky na potažení role. Na roli si nakreslete spirálu, podle které budete do role rovnoměrně rozmisťovat hřebíčky v rozestupech asi 2 cm. Potom přes jeden konec role přetáhněte kus plátýnka a připevněte jej napínáčky. Do hůlky zkuste nasypat trochu rýže a poslechněte si zvuk při jejím překlopení. Rýži můžete přidat či ubrat nebo naopak přidat pár hřebíčků. Až budete se zvukem spokojeni, přelepte hřebíčky izolepou nebo malířskou páskou a uzavřete i druhý konec hůlky pomocí plátýnka. Celou hůlku pak namažte lepidlem a potáhněte oblíbenou látkou. Pak už si jen užívejte uklidňující zvuk, který hůlka při otočení vydává. Děti budou tento hudební nástroj milovat.

9_barveniryze

10__barveniryze

8. Rýžový tobogán

Rýžový tobogán snadno vytvoříte pomocí kartonu, ruliček od toaletního papíru nebo kuchyňských utěrek a oboustranné lepicí pásky. Můžete zakomponovat i papírový tubus. Nemáte-li dostatek papírových ruliček, vytvořte korýtka ze zbytků krabic. Korýtka nebo rozpůlené ruličky nalepte na kartonovou desku pomocí oboustranné lepicí pásky. Pak připravte dětskou konvičku, kelímek a lopatičku na nabírání rýže. Tobogán podložte velkým plechem nebo tácem, i tak se ale připravte na to, že rýže bude všude! Aktivita je ideální na zahradu, ale určitě to zvládnete i v bytě, tak jako my.

9. Rýžová masáž nohou

Po zábavě a hraní je třeba myslet i na relaxaci. Sundejte si ponožky a vsedě nebo ve stoje dejte nohy do bedny s rýží a jen tak si přešlapujte. Rýžová masáž bude vám i dětem moc příjemná. Schválně, kdo dřív zasype tomu druhému nohy!

11_barveniryze

10. Samostatná volná hra aneb přesypávání, vysypávání, zasypávání, nabírání, hrabání…

Na tu nejobyčejnější, ale dětmi nejoblíbenější rýžovou aktivitu nesmíme v žádném případě zapomenout. Volnou hru s rýží děti milují, protože při ní mohou zapojit svoji vlastní fantazii a nemusí se řídit žádnými pravidly. Veškerou smíchanou rýži z předchozích aktivit proto nasypte do velké bedny a malému rýžomilovi dejte k dispozici pár pomůcek z kuchyně. Určitě připravte velkou a malou nádobu a nádobu s úzkým a širokým hrdlem, aby si dítě při hře mohlo dobře uvědomit rozdíly mezi nimi (velký x malý, úzký x široký). Dále přidejte trychtýř, lopatičku a lžičku či malou naběračku. Jako síto skvěle poslouží kruhový kráječ na brambory. Pokaždé se nestačím divit, co syn při volné hře dokáže vymyslet. Naposledy jsme třeba zasypávali oblíbené mašinky a pak je z rýže zachraňovali jeřábem. Rýži je sice všude, ale za tu jeho radost to stojí.

 12_barveniryze

Na závěr určitě nezapomeňte zařadit dvě bonusové aktivity (dětmi rovněž velmi oblíbené), kterými jsou zametání a luxování rýže. Malého pomocníčka vybavte kromě vysavače též dětským smetáčkem a lopatkou a zapojte ho do úklidu rýžové spouště.

Pamatujte, že výtvarné aktivity s barevnou rýží můžete přizpůsobit vždy aktuální situaci a ročnímu období. Na podzim obarvěte rýži teplými podzimními barvami a vyrobte si vysypávané lístečky. V zimě zase můžete vyrábět vločky a sněhuláky.

Přeji vám mnoho krásných rýžových chvil srdce_samostatne_dite

 

Kdo pro Vás článek připravil?

logo_kartonovamamaAhoj! Jsem Jitka a baví mě vyrábět aktivity a hračky pro mého syna Jáju (9/2018). Ráda s ním a pro něj tvořím - jednoduše, hravě a z toho, co dům dal. Než něco vyhodím, tak přemýšlím, jak by to šlo ještě využít. Svoje nápady sdílím na instagramovém a facebookovém profilu @kartonovamama. Budu se tam na vás těšit!

https://www.instagram.com/kartonovamama/
https://www.facebook.com/kartonovamama/

Hodnocení obchodu

Zobrazit všechna hodnocení >>
x