Recyklační tvoření

tvoreniUž jste se někdy pozastavili při otevírání koše nad tím, že ta prázdná rulička toaletního papíru, co zrovna držíte v ruce a chystáte se jí vyhodit, by mohla někomu udělat radost a že by mohla mít nějaké své další poslání?
Nebo ten kelímek od jogurtu, když ho vymyjete a přilepíte ke staré krabici od bot, nabarvíte mu dno na červeno, že by mohl znázorňovat třeba klaunský nos? A co prázdné obaly od bonbónů z kterých můžete vyrobit ozdoby na vánoční stromeček?? Ano, opravdu je tomu tak. Nejen, že to bude vypadat originálně a skvěle, ještě z toho budete mít ten nejlepší pocit. A proč?

Recyklací odpadu...

1. ... pomůžeš ušetřit značné množství energie a zároveň pomáháš snižovat množství CO2. (Vždycky je snazší vyrobit novou věc ze správně vytříděných odpadů než ji vyrábět z primárních surovin)

2. ... významně šetříš přírodu.
(Jen tříděním papíru se ročně zachrání skoro 2 miliony stromů!)

3. ... neskončí tolik odpadu na skládce – šetříš tak místo v přírodě a v tvém okolí.
(Směsné odpady většinou už nikdo netřídí a popeláři je vozí rovnou na skládku, v lepším případě do spalovny)

4. ... šetříš peníze.
(Menší popelnice nebo náklady na tříděný odpad jsou nižší)

5. Vytříděný odpad, je možné dále využít a ušetřit tak primární suroviny, jako uhlí, dřevo, ropu nebo různé rudy.
(K výrobě nových věcí se využije vytříděný odpad, takže se nemusí zbytečně plýtvat přírodními zdroji a těžit vzácné suroviny)

Jakýkoliv jiný důvod ke třídění odpadů tě napadne, je správný.
Ne vše patří hned do koše, každá věc nebo předmět ještě může mít své využití a to nejen u kreativního tvoření.

Např. zbylé, nevyužité a plastové kuličky od hraček z Kinder vajíček. Můžete je naplnit pískem, kamínky, rýží…a vznikne Vám skvělá hra zvukové pexeso.
Nebo prázdné lahvičky od Actimel jogurtů, ty můžete zase naplnit různými esencemi, šťávou z jahod, kečupem, octem, kávou… zapojit své čichové buňky a formou hrou nebo kvízu rozpoznávat o jaké esence se jedná. Výborně se pobavíte a zapojíte při tom i hlavu.
Z papírových krabic si můžete postavit parádní domeček a bunkr. Vyrobit si nábytek pro Barbie. Využít třeba k něčemu dřívka od nanuků. A dokonce z lesklého celofánu můžete vyrobit “tanečnici” z jednoho z našich posledních článků o závěsných dětských mobilech.

Zavřete oči a nechejte se unášet svou představivostí.

Jistě přijdete na něco dalšího. Klidně nás obohaťte do komentářů na Instagram nebo Facebook svým nápadem nebo tipem, o který se s námi chcete podělit. 

Dnes pro Vás máme ukázkový foto-příběh a inspiraci, jak popustit uzdu své fantazii. Dětem můžete nechat volnou ruku nebo asistovat. Záleží také na věku dítěte.
Většinou je zapotřebí nůžek, lepidla, papírů nebo provázků, ale i zde už můžete využít již jednou nebo více použitých věcí (zbytky provázků, pomalovaný papír).

Kreace je čistě na každém. Někdo se potřebuje nechat trochu inspirovat, jiný si nejprve musí svůj nápad představit a poté zhmotnit a další vymýšlí až za pochodu při samotném tvoření. Zkuste vyzkoušet všechny způsoby a najděte ten svůj. Možná, že překvapíte sami sebe.

Nejsou zde žádná pravidla ani meze. Je Vám dána naprosto volná ruka.

Králíček Matýsek podle Violet

recykl1

recykl2

recykl3

Violet na svou výrobu zrecyklovala:

papírovou ruličku z domácích utěrek, polystyrenové nudličky z výplně krabic, víčko od marmelády, druhou stranu starého pokresleného papíru.

Využila k tomu: lepidlo, barvy, štětec.

 

Hodnocení obchodu

Zobrazit všechna hodnocení >>
x