Soukromí a bezpečnost dětí na sociálních sítích

Prostředí internetu a sociálních sítí může být pro děti skvělým pomocníkem, ale skrývá také mnoho nástrah, na které mohou snadno naletět. Proto je důležité, abychom si jako rodiče byli těchto hrozeb vědomi a v dětech už od útlého věku budovali určitou obezřetnost a zodpovědnost, zvlášť co se týká sdílení na internetu a sociálních sítích.

Diskuze o tom, zda dětem dovolit používat sociální sítě, bývají často čistě černobílé – buď ano, povolit, a nebo ne, zakázat. Tato problematika ale samozřejmě není tak jednoduchá, neměli bychom ovšem k sociálním sítím a internetu přistupovat automaticky negativně jako ke ztrátě času a něčemu špatnému a zakázanému. Zvlášť u starších dětí už zákazy většinou k ničemu nevedou a spíše podnítí rebelování, kdy bude dítě sociální sítě používat „na tajno“, aby o tom rodiče nevěděli – což je nejhorší varianta, protože v tu chvíli už rodič nemá žádnou kontrolu nad tím, co dítě online dělá.

Co sdílíte o svém dítěti vy?

selfieMožná se vám někdy v dětství stalo, že rodiče třeba na vaší oslavě narozenin vytáhli fotoalbum s fotografiemi z vašeho dětství a ukazovali je vašim kamarádům: „Podívej, tady je nahatá Janinka, jak sedí na nočníku!“ Pravděpodobně jste se v tu chvíli chtěli studem propadnout do země, že?

Naštěstí tou dobou ještě neexistovaly sociální sítě, takže nehrozilo, že by rodiče takovéto „trapné“ fotky mohli zveřejnit pro celý svět. V dnešní době ale máme každý v kapse zařízení, které nám umožňuje publikovat jakoukoliv fotku nebo dokonce video. Mnohdy tak činíme prostě ze zvyku, proto, že nám lajky a komentáře, které pak příspěvek získá, způsobují nárůst dopaminu, hormonu štěstí.

V okamžiku, kdy se z nás stanou rodiče, je ale potřeba si uvědomit, že už nejde jen o nás, že i naše dítě je lidská bytost, která má své soukromí. A součástí naší role rodiče by mělo být právě soukromí našeho dítěte respektovat a chránit, spíše než ho porušovat. Doporučuji tedy se zamyslet vždy předtím, než nasdílíte nějakou fotografii či video vašeho potomka, zda je to obsah, který by vám samotným nevadilo, kdyby někdo sdílel o vás.

Celkově se vyplácí přistupovat k internetu a obsahu na něm zveřejňovaném jako k něčemu trvalému, co se nedá smazat. Tím, že něco odstraníte ze svého profilu, se totiž obsah sice přestane na profilu zobrazovat, ale je stále uložen na serverech mediálních společností, například Facebooku. Může vám to připadat jako trochu extrémní smýšlení, ale pokud nad tím budete takto uvažovat, budete sdílet skutečně jen obsah, který není nic proti ničemu.

Na závěr této části článku si už dovolím jen varovat před sdílením fotografií vašich nahých dětí, ať už kdekoliv – i třeba jen rodině v soukromé skupině na WhatsAppu. Opět, mobilní aplikace a telefony jsou poměrně snadno prolomitelné a v případě, že nechcete, aby se fotografie vašich dětí objevily na webech s dětským pornem, byla bych raději se sdílením takových fotek velice opatrná. Kromě toho služby jako Microsoft a Google skenují všechen obsah, který máte ve svých účtech na těchto platformách (např. ve složkách na OneDrive či Google Drive, ale i co si posíláte přes Google Hangouts a podobně) a v okamžiku, kdy jejich robotické systémy v účtu narazí na cokoliv, co zavání pornografickým obsahem, účet zablokují a můžete tak přijít o úplně všechna data.

Jak vést dítě k bezpečnému používání sociálních sítí

bezpecnost_na_soc_sitichPokud vaše dítě právě začalo prozkoumávat internet a sociální sítě, snažte se být mu oporou a průvodcem. Zajímejte se o to, co na internetu dělá, pomozte mu se zorientovat, poskytněte mu pocit bezpečí a budujte vzájemnou důvěru. Udělejte zpočátku z procházení internetu a sociálních sítí společnou aktivitu, abyste v dítěti vybudovali zdravé a bezpečné návyky, než ho necháte ve vodách sociálních sítí samotné.

I u trochu starších dětí, v nižším školním věku, je dobré stanovit doma určité místo, kde dítě používá internet – například na počítači v jídelně či na tabletu na gauči v obýváku, ale ne u sebe v pokojíčku – dítě bude mít dojem určité samostatnosti, ale vy jako rodiče stále můžete po očku dohlížet na to, co dítě online dělá.

Máte-li doma teenagera, který to podle vás se sociálními sítěmi trochu přehání, spíše než přímo zakazovat je obvykle vhodnější diskutovat a nastavit pravidla a limity. Pokud se dítěte zeptáte, kolik času chce mít denně na sociální sítě, zpravidla samo přijde s poměrně rozumným návrhem, protože si ani neuvědomuje, kolik hodin denně na sociálních sítích tráví. Limity, na jejichž nastavení se dítě podílelo, pak bude mnohem lépe dodržovat.

Pokuste se také s dětmi držet krok, aby vám v sociálních sítích neujel vlak. Ne, tím vám neradím, že máte začít natáčet tanečky na TikTok :) Nejvíce problémů ale způsobuje takzvaná digitální propast mezi rodiči a dětmi – tedy když si děti rozumí s technologiemi mnohem více než rodiče, a ti kvůli tomu nedokáží dítě ochránit před riziky zkrátka proto, že o nich ani sami nevědí.

Pokud si s technologiemi zrovna netykáte, snažte se na ně alespoň nenahlížet apriori negativně a odsuzovat děti proto, že jsou hodně online. Internet tu je a bude, pro dnešní děti je tedy důležité s technologiemi umět. Zkuste to vnímat jako příležitost se něco přiučit, zajímejte se o to, co děti baví a co zrovna letí, nechte si od nich ukázat, co na sítích dělají a sdílejí, jaký obsah sledují. Jen tak si udržíte jejich důvěru a kdyby nastal problém, bude vyšší šance, že se vám s ním děti svěří. 

 

 

Důležitá témata v online bezpečnosti 

Nedůvěra a zkreslení reality

Podporujte své děti v přirozené zvědavosti při zkoumání internetu, ale nezapomeňte varovat před přílišnou důvěřivostí. V online prostředí se ještě umocňuje klasické „nebav se s cizími lidmi a nikdy s nimi nikam nechoď“, co nám vštěpovaly už naše maminky. Je důležité dětem už od začátku zdůrazňovat, že na internetu se může kdokoliv vydávat za kohokoliv a obezřetnost je na místě.

Pro teeny (ale nejen pro ně!) je pak velice důležité zdůrazňovat, že sociální sítě nejsou odrazem reality. Instagram a Facebook nedávno začali testovat skrývání počtů lajků pod příspěvky, protože zjistili, že tato čísla mají často velmi negativní vliv na mentální zdraví mladých, kteří se porovnávají s blogery a influencery a nebo i mezi sebou, nebo že se děti vzájemně šikanují kvůli tomu, kdo dostal méně lajků. Upozorněte tedy děti na to, že ne vše, co vidí online, je reálné, ať už se to týká vyretušovaných selfíček nebo zdánlivě snového života influencerů plného dovolených a zábavy.

S tímto bodem také souvisí to, že ne vše, co se píše na internetu, je pravda. Zvláště děti školou povinné by měly vědět, že na internetu se šíří také spousta polopravd, mýtů či naprostých nesmyslů – jednou z nejdůležitějších schopností i do budoucna bude kritické myšlení a ověřování informací z více zdrojů.

Sdílení osobních informací

Od samého počátku je potřeba s dětmi nastavit určitá pravidla, například aby nikdy s nikým nesdílely, kde bydlí, neposílaly nikdy nikomu svá hesla a podobně. Stejně tak s nimi můžete promluvit o tom, aby byly obezřetné se sdílením své aktuální polohy pomocí sociálních sítí, a dávaly si pozor například na to, aby se z jejich sociálních sítí nedalo poznat, kde vaše rodina bydlí a že jste právě mimo domov na dovolené – to vše může představovat možné riziko, že vám může například někdo vykrást byt a podobně. Vysvětlete dětem, že, jak již bylo zmíněno výše, vše, co jednou na internet zveřejní, bude vždy nějakým způsobem dohledatelné, a je tedy vhodné sdílet uvážlivě.

S teenagery pak radši proberte také posílání lechtivých fotek i jen soukromě přes zprávy své lásce – příkladů, kdy se toto obrátilo proti blogerkám a podobně je mnoho (viz např. zde)

Reklama

V online světě je reklama mnohdy těžko rozpoznatelná i pro dospělé, natožpak pro děti. Proberte s dětmi, co to reklama je a jak funguje, aby věděly, že i jejich oblíbení influenceři dostávají zaplaceno za to, aby prodávali produkty, které ve svých příspěvcích ukazují.

Slušné chování i online

V neposlední řadě veďme děti k tomu, aby se i na internetu, který dává zdání anonymity, chovaly k lidem slušně a aby nepsaly online nic, co by člověku neřekly do očí (asi se shodneme, že toto pravidlo by si potřebovali připomenout i mnozí dospělí). 

Internet je skvělé místo, kde děti mohou hrát vzdělávací hry, hledat zajímavé informace, najít nové kamarády nebo se učit cizí jazyky. Zároveň byl ale doposud internet tak trochu divokým Západem, kde kdokoli může cokoli – tato situace se teď pomalu začíná měnit, právě proto, že jsou ale zákonodárci často dost pozadu za technologiemi, je nutné, abychom dětem už v dětství postavili pevné základy a naučili je, jak z internetu a sociálních sítí udělat užitečné nástroje, ale nenechat se jimi ovládat.

 

O autorce klara_mouchova

Klára Mouchová se věnuje marketingu na sociálních sítích od roku 2013. Za tu dobu spolupracovala jak s malými místními podniky, tak s akademickou sférou, neziskovkami i velkými firmami jako je například Kofola, Nestlé, Philips ČR nebo SAZKA. Od roku 2018 vyučuje marketing na sociálních médiích na VŠEM, od roku 2019 také na NEWTON College. Je školitelkou a mentorkou pro #HolkyzMarketingu. V roce 2018 založila vlastní firmu pojmenovanou Více než agentura, která se věnuje marketingu na sociálních sítích, tvorbě webů, PPC kampaním a analytice. Kláru můžete také znát jako autorku projektu Jak na socky, kde najdete přes 365 tipů, jak na správu sociálních sítí.

 

Hodnocení obchodu

Zobrazit všechna hodnocení >>
x