Třídění věcí

trideniTak, jako na podzim, kdy se vše uzavírá a mění z léta na zimu. Vše staré se proměňuje a obnovuje za nové. Není lepší čas, než teď udělat pořádek ve svých věcech, jak doma, tak v dětském pokojíčku. 

Spousta přebytečných věcí, která jen zabírají místo a nedovolí nám dýchat. Věci na které se jen chytá prach. Zavřené místnosti plné harampádí. Staré oblečení, které už nenosíme. Nechtěné dárky. Dětský pokojíček zahlcený hračkami, kdy dítě ani nemá přehled o tom, co vlastně má.

Zapojte děti 

Třídění věcí Vám většinou nezabere víc než hodinku nebo dvě. Je třeba si vyhradit pro úklid větší prostor a čas. Pokud chcete třídit věci v dětském pokoji společně s dětmi, ideální bude naplánovat akci na víkend, kdy budou u toho. Děti naučíte pořádku a můžete z toho doma udělat pravidelný rituál. Navíc u toho strávíte společný čas se spoustou krásných vzpomínek, např. kdy dítě co dostalo a od koho, co jemu se právě při této hračce vybaví... atd. Určitě se u toho zasmějete a možná i nějaká ta slza dojetí ukápne. I když je to náročnější, určitě hračky netřiďte bez jejich přítomnosti. Jistě mají nějaké své oblíbence, po kterých by se jim stýskalo a navíc by to nebylo fér. Nám by se to taky nelíbilo, kdyby nám někdo bez dovolení vyházel naše věci a mezi nimi třeba i oblíbené. Není od věci se občas zastavit a zamyslet se nad tím, jak bychom se na to dívali z té naší pozice. Pokud by, ale přesto došlo k nějaké “potyčce”, co poslat dál a co ne, zkuste případně najít společný kompromis. 


Pošlete radost dál

Vytřídit pokojíček můžete i v rámci vánočních příprav. Děti můžeme motivovat, aby uvolnily místo na nové hračky, které přinese Ježíšek nebo aby předaly hračky dál dětem, za kterými se třeba Ježíšek nestihne zastavit nebo které jednoduše neměly tolik štěstí jako Vy. Naučíte je tím rozvinout svou empatii a dáte jim svobodu rozhodování o svých věcech.

Nový domov pro hračky

Existuje spousta variant kam hračky nebo věci dát. Věnujte je dál nebo je prodejte. Existuje mnoho swapových skupin, kde lze věci mezi sebou měnit. Nebo udělejte někomu radost. To, že Vám se hračky nebo věci nehodí neznamená, že se nehodí někomu jinému. Můžete přispět na matky samoživitelky, věci odvést do kontejneru, obdarovat bezdomovce nebo hračky třeba odvést do dětského domova. Určitě si najdou své místo a budou dělat radost dál. Věříme, že i Vám přistane hřejivý pocit i s trochou úlevy, že doma pročistíte vzduch a navíc, jako bonus vykouzlíte někomu úsměv na tváři. 

Tipy pro snadnější třídění:

  • Třiďte společně
  • Pořiďte úložní krabice a boxy - každá věc by doma měla mít své místo
  • Často používané hračky nechte po ruce na viditelném místě
  • Mějte trpělivost a naučte děti kam v jejich pokojíčku věci patří
  • Věci na poličkách můžete umístit na praktické tácky - budou se dětem lépe přenášet a Vám lépe utírat prach
  • Třiďte pravidelně. Pořiďte si třeba kalendář, který bude mít na očích i dítě
  • Nepřikazujte. Zkuste na to jít jinak, např. dávejte vybrat ze 2 či úměrně věku.
  • Pouštějte si přitom společně hudbu, zkuste to i zábavně
  • Třiďte formou hry

Šárka srdce_samostatne_dite

Hodnocení obchodu

Zobrazit všechna hodnocení >>
x