Celostní přístup k rodině

dendetiVíte, když se nad tím zamyslíte, ono je to s tím dnešním světem vlastně docela jednoduché. My, každý jeden z nás, jsme totiž ten svět. A jaký si ho uděláme, takový ho prostě budeme mít. Neexistuje žádný jiný, ani nějaký jen váš.

Je to jeden společný, ve kterém se nevyhnete okolním vlivům, ani vlivu vašeho způsobu života na ostatní. Všechno se vším souvisí. A když už jste začali přemýšlet nad tím, jaké hračky, hry a pomůcky kupujete pro své děti, jestli jsou zdravotně nezávadné, lokální, bezpečné a nadčasové, nezadržitelně vás to posune i k dalším oblastem, které si zaslouží vaše uvědomění. 

Teď ale není řeč o takzvaně alternativních cestách, jak je teď moderní říkat. Slovo alternativní v naší společnosti načichlo takovým pasivně agresivním tónem a přitom nejde o nic jiného než o návrat ke kořenům. Jestli “alternativní” znamená prověřovat si informace, zajímat se o původ zboží, složení a dopad na životní prostředí, pak je na čase, aby se z alternativy stal standard. Chtít znovu poctivé potraviny, nadčasové hračky nebo nezávadnou kosmetiku přece není nic odsouzeníhodného. V jednoduchosti je krása.

Jsme vzorem pro své děti ve všech oblastech. Stačí nám mít jednodušší život nebo chceme mít spokojený život, který nenarušuje ani neomezuje život někoho jiného. Ostatně právě tak je definována svoboda. Nejde o neomezenou svobodu, protože svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Jde o svobodu v rámci hranic. Od hraček nás vítr zavane třeba k potravinám, oblečení, botám nebo ke kosmetice a drogerii. Taky stojí za to se zase vrátit k sobě, zjistit, co opravdu potřebujeme a co nám dělá dobře. Jsou to nákupy ve slevě nebo limitované edice? Množství zboží, které se nedožije další sezony, natož další generace? Nebo dáváte přednost trvanlivosti, ekologickému balení a smysluplnosti?

Způsob, jakým svůj svět, potažmo život, tvoříme, děti intenzivně vnímají a nasávají. Vůbec nejde o to být perfektní a stoprocentně eko nebo bio. Stačí i malé krůčky. Každý se počítá. Všechno má svůj čas a vývoj. Děti cítí, jestli je pro nás důležité, že svým žitím ovlivňujeme žití někoho jiného. Každým svým činem, nákupem nebo návštěvou vyjadřujeme postoj, názor a vůli a v jejich očích je právě ta naše cesta ta jediná správná. 

otec_syn1

Vemte si třeba obyčejný krém. Jeho nákupem buď podpoříte anonymní nadnárodní koncern (bez ohledu na složení) nebo konkrétního malého lokálního výrobce, kterému s každým prodejem zaplesá srdce. Víte, že jste tak přispěli na nákup nových bot pro jeho děti a že výrobek necestoval přes celý svět, abyste si mohli namazat ruce. Když ho člověk vyráběl, měl na tváři úsměv a velmi mu záleželo na tom, aby bylo vše správně, aby neztratil dobrou pověst, kterou musí každý den obhajovat. 

Každý den ukazujeme svým dětem, jak se na svět díváme, jestli se zamýšlíme nebo jen rutinně nakupujeme. Každý den si naše děti utvářejí vzorce, se kterými budou pracovat celý život. Otevřeme jim bránu ke všem možnostem, které mají. A mají jich nejen díky internetu opravdu hodně. 

Ukažme jim, že i když je to zatím trochu časově náročnější, dá se najít poctivé, čisté a jednoduché složení i ekologické obaly nebo dokonce bezobalové obchody. Dá se nakupovat a žít bez krutosti a obrovské stopy na životním prostředí. O tom by mělo být rodičovství, pomoct dětem objevit všechny cesty, které jsou k dispozici, poskytnout k nim dostupné informace, etický i ekologický aspekt a pak už jen doufat, že bude vybírat vědomě a s čistým svědomím, jak bychom to udělali i my. Buďme jejich věrnými průvodci s těmi nejčistšími úmysly a svět bude přesně takový, jaký ho chceme pro své děti mít. Odpovědnost začíná v rodině.

Tereza Šístek/ Valina Kociánová 

 

CO BY VÁS MOHLO JEŠTĚ ZAJÍMAT?
Přírodní kosmetika pro celou rodinu | Ekologická domácnostPřírodní lékárna | Literatura | Pomůcky pro nejmenší

Hodnocení obchodu

Zobrazit všechna hodnocení >>
x