Tipy na vánoční dárky od Lenky z @montessori_aktivity

LenkaRádi bychom Vám představili naši novou ambasadorku Lenku a napsali o ní pár řádků. Lenka je maminkou 3letého syna a 20 měsíční dcery. Montessori pedagogika jí byla vždy blízká, ale až s dětmi se jí začala podrobněji věnovat. Proto si letošní rok založila instagramový profil Montessori aktivity, aby ukázala, jaké aktivity sama dětem připravuje a třeba tím někoho inspirovala.

Mimo aktivit Lenka píše také střípky z Montessori pedagogiky, které s tím úzce souvisí. Mezi ně patří témata připraveného prostředí, praktického života, pomůcek, ale někdy zabrousí i k Waldorfským hračkám. Montessori doma je pro ni především o přístupu, nastavení rodičů a pomůcky vnímá jako doplnění. Ráda na svém profilu zmiňuje sensory play (smyslové hry) nebo obměnu knihovny, jak sama popisuje... "Je to pro ní srdeční záležitost".

Co vybrat dětem na Vánoce?

Tak to je otázka, o které přemýšlím snad už půl roku před Vánoci. Ne kvůli tomu, že bych chtěla dávat takové množství dárků. Jde mi hlavně o to, abych vybrala dárky uváženě a podle zájmu dítěte. Navíc nechci ohromné množství hraček, se kterými si stejně ani jeden z dětí nehraje, nebo naopak čekat až do toho za rok za dva dorostou. To se mi zdá naprosto nesmyslné.

Jako u výběru jakýchkoliv pomůcek nebo hraček se vždycky zaměřuji na to, co děti opravdu zajímá. Spíš se je výběrem snažím v tom dále rozvíjet. Takže se teď pokusím na každého zaměřit a ukázat, co bych pro koho vybrala. Samozřejmě ani kniha nesmí nikdy chybět, ale výběr knih by vydal na samostatný článek.

sensory_playSynovi byli v červnu tři roky a je to velký koumák a výzkumník. Všechno ho zajímá detailně do hloubky, takže jasná volba je lupa. Velmi mě zaujala velká lupa od Bigjigs toys, protože má na obou stranách úchyty a dětem určitě i daleko menším se krásně drží, takž v průzkumu jim nic dalšího nebrání. Úplně vidím ty procházky venku v přírodě a zkoumání každého "hmyzáka" a předmětu. Myslím, že velké využití by měla i u různých sensory play, které dětem ráda připravuji.

Domnívám se, že ani velké zkumavky by neměly chybět žádnému pořádnému výzkumníkovi, kterým rozhodně Táďa je. U těchto zkumavek se mi líbí, že jsou ve stojánku, je na nich možné mít víčko a hlavně jsou poměrně velké. Každé dítě miluje různé pokusy a samozřejmě je nejradši dělá samo, takže zkumavky jsou nezbytnost. Stejně jako pipety, kapátka a různé jiné serepetičky.

Dále jsou u nás hodně oblíbené válečky s úchyty (Montessori pomůcka), takže bych synovi vybrala jako další stupínek růžovou věž. Ani jeden z děti nechodí do Montessori školky nebo pracovny, takže můžeme mít klidně doma některé pomůcky. Jinak se to nedoporučuje. U věže by to byla rozhodně sázka na jistotu.

Mladší dceři je momentálně 20 měsíců, ale když byste ji viděli… Rozhodně na to nevypadá. Je vytrénovaná hodně od bráchy a navíc jak to je běžné oba dva jsou každý jiný. Aničku hodně baví hudební nástroje. Dokonce i v knížkách preferuje písničky. Takže u ní bych neváhala a vybrala velký dětský hudební set od Tidlo, protože je tam větší množství hudebních nástrojů a to by u ní rozhodně zabodovalo.

zvukostrom_targeJinak mě zaujala i sada zvonků od Small Foot, která by nepochybně měla velký úspěch i u syna. Každý zvoneček je totiž naladěn na jinou notu, tak jde pomocí nich zahrát i nějakou jednoduchou písničku. Určitě by šlo dětem připravit aktivitu, kde by měly na papírku připravené barevné puntíky a podle nich zahrály připravenou písničku. Jinak Anička ta by ze začátku určitě zkoumala jen jednotlivé tóny zvonečků. Já si myslím, že i rozvíjení hudebního sluchu nebo nabízení hudebních aktivit je pro děti přínosné. Samozřejmě z nich nemusíme vychovávat hudební virtuózy, ale jenom hudbu ukázat jako příjemnou zábavu. No to jsem trochu odbočila, takže se vrátím zpět k mému nákupnímu seznamu.

Jako další věc bych vybrala dceři základní sadu barevných destiček (to je opět Montessori pomůcka). Učí děti pojmenovávat barvy, přiřazovat páry a rozpoznávat barvy. Pozoruji teď, že ji barvy začínají hodně zajímat. V sadě jsou tři barvičky (žlutá, modrá, červená) v párech. K destičkám jsou pak jako další stupeň rozšířené sady barev. Ty by měly smysl spíš pro Taďu. 

Tak to je asi tak vše. Jak jsem psala ze začátku, tak preferuji smysluplné dárky a v rozumném množství. Věřím, že by můj seznam třeba mohlo někomu pomoc s výběrem. 

Krásný den, Lenka.

wishlist_samostatne-dite

Vytvořte si svůj vlastní seznam přání.

Neztrácejte čas a označte si své oblíbené položky.
Seznam pak můžete jednoduše sdílet se svými blízkými.
Vánoce Vás tak letos nezaskočí. Užijte si je v klidu a v pohodě.

Hodnocení obchodu

Zobrazit všechna hodnocení >>
x