Nákupní seznam dárků pro děti na Vánoce od Karol Tišerové

 

Blog Úvodní foto

 

Karol Tišerová je mámou tří cácorek - Klaudie (8 let), Sofie (5 let) a Olívie (2 roky), která se zajímá o vše, co se v dnešní době považuje za "divné". Hlavně o zdravé stravování, montessori pedagogiku, zákon přitažlivosti, barefoot, kojení, látkování, kontaktní rodičovství, nošení děti atd. Má ráda přírodu, turistiku a stanování. Její srdcovkou je vše co se týká Británie (britskou vlajku má všude možně). Baví ji hraní adventur - například hry podle Agathy Christie či Sherlocka Holmese.

Toto je medailonek, kterým se sama Karol popisuje na svém blogu Život podle Karol. My ji známe jako super mámu, která kromě psaní blogu a věnování se holkám a rodině zvládá vést i babyclub a u toho všeho sfoukla i napsat knihu Máma na třetí. Do toho všeho byla tak hodná a jako zasloužilá matka 3 cácorek Vám nachystala několik tipů na dárky pro děti prakticky od 2 do 8 let.

 

OLIVKA (2 roky)

Olivka TišerováOlivka je nejen třetím dítětem v naší rodině, ale navíc třetí holkou, takže je velmi těžké pro ní cokoliv vybírat. Jenže ona zároveň není „hračková“ a máloco ji zaujme. První rok/ rok a půl to byly především pohybové prvky Utukutu, které nás zachraňovaly, a kterými se zabavila celé hodiny.

Dle zkušeností od starších holek vím, že to jediné, v čem byly stejné, byla péče sama o sebe. Dalším tipem je proto umyvadlo na vanu, které si užívala už Klaudinka jako malá. Časem s ním pokračovala Sofinka a teď u něj úřaduje i Olivka. Když jsme se stěhovali, bylo tu typické panelákové umyvadlo do vany. My ho zrušili a nové nám nikterak nechybělo, proto jsme to řešili tímto způsobem.

Co ovšem Olivka už několik měsíců miluje, jsou Včelí úly, u kterých mě fascinuje, jak se snaží pracovat s pinzetou, i když to ještě v tomhle věku nemůže úplně zvládat. Ráda bych jí pořídila také třídící kalíšky, které vám dám jako další tip.

Dokonce jsem se dočkala i času, kdy Olivka konečně nestrká vše do pusy a neokusuje nejedlé předměty. Proto jsem ji začala více pouštět ke tvoření a malování, které nejčastěji provádíme skupinově v mém babyclubu. Bločky Stockmar máme už několik let a dokonce je na naší škole dostávají i prvňáčci. Za mě geniální z hlediska různorodé tvorby i podpory správného úchopu. Jen je potřeba, aby je dítko neokusovalo. Zároveň bych chtěla zmínit skvělé vodovky, které můžete odpojovat a spojovat. Nestane se vám, že by dítko míchalo všechny barvy, ale můžete mu předložit jen jednu nebo pár, které využije. Navíc mají krycí bílou barvu.

A co děti ve věku mezi 1-2 roky milují, jsou různé kuličkové dráhy ať už dřevěné s velkými kuličkami, jako je například tato, tak mám výborné reakce i na zvukostrom. U zvukostromu se přimlouvám za ten největší, který zní mnohem déle a také lépe.

A jako borce nakonec si nechávám tip, který bych si moc přála mít doma více místa a mít větší kuchyň, a tím je učící věž, která dá dítěti další možnosti sebeobsluhy. Může se mnohem víc zapojit do chodu domácnosti, pomáhat při vaření a zároveň vám dá i prostor vůbec něco v kuchyni připravit.


SOFINKA (5 let)

sofinkaSofinka má úplně jiný vkus na hračky, a i když je starší ségra jejím vzorem a mnohdy chce to samé, co ona, většinou stejně skončí u svého světa, který si tvoří. Nemá takovou tu zvídavost o svět kolem ní, ale spíš si frčí na vlně nadpřirozena a fantazie. U ní je velmi těžké vymyslet něco, co by ji potěšilo, protože ač ji bylo nedávno 5 let, nedostanu z ní žádné přání. Řekne buď, že neví anebo zmíní něco k jídlu ("hahaha"). Což je na jednu stranu skromné, ale na druhou stranu musím mnohem víc pozorovat její zájmy a potřeby, abych se trefila do správných dárků.

V tomto věku, tedy v  5 letech, u ní frčí především všemi známý Pop It a samozřejmě ideálně duhový, který ji zabaví doma, na cestách i před spaním.

Co určitě zaujme každé dítko, jsou brýle na míchání barev, se kterými přímo na očích mohou vidět svět v různých barvách a lépe se naučí, a hlavně si lépe zapamatují, která barva vznikne smícháním dvou různých.

Na podporu toho jejího světa fantazie a miniaturního hraní se mi moc líbí sada Pikniku, který mají naše holky obecně rády a tohle by mohla být sázka na jistotu. Anebo můžete rovnou zabrouzdat do miniaturního světa Kufříkova.

Dlouhodobě u nás frčí taky „drobkožrout“ kartáč Beruška, o který jsou často boje. Není proto na škodu mít jich doma rovnou několik.

Pokud sháníte něco spíše vzdělávacího, s přehledem bych sáhla po pískovém tácu, na kterém mohou psát prstem či dřevěnou tužkou a trénovat tak grafomotoriku. Tu je v předškolním věku potřeba trénovat především na větších plochách. A pokud u vás zrovna probíhá senzitivní období na písmena, pohyblivá abeceda je multifunkční pomůckou, se kterou se děti nejen učí jednotlivá písmena či přiřazování předmětů k písmenům, ale fixují si posloupnost celé abecedy.

Čím dalším zaujmout takové dítko? Vůbec bych se nebála barevné mozaiky, se kterou může vytvářet vlastní obrazce dle své fantazie. A takový borec na konec v tomto případě je z mého pohledu tato magnetická laboratorní sestava, u které se může zabavit i několik sourozenců naráz.

KLAUDINKA (8 let)

klaudinkaNaše zvídavá průzkumnice oslavila nedávno 8 let, a i když je prvňáček teprve pár měsíců, když chce je rychlý samouk ve všem, co se jí naskytne. Nejvíce vyniká v anglickém jazyce a na rozdíl od prostřední Sofinky je spíše v reálném světě, který ráda zkoumá.

Začneme zlehka a věc, která Klaudince pár měsíců zpátky udělala velikou radost, byl tento kompas. V dětství jsem milovala práci s buzolou hlavně při nočních výpravách. Klaudinku jsme seznámili se světovými stranami a brali jsme ho na každou procházku. Také jí velmi baví Pop It mánie, na které jede společně s prostřední Sofinkou.

Nedávno se začala zajímat o hraní podle barevných puntíků na takové té knížce s piankem, proto mi padla do očí Kalimba, která by pro ní mohla být v tomto věku naprosto ideální.

Už několik let je milovnicí dinosaurů. Nemusí znát všechny názvy a druhy, ale zajímá se o jejich svět – prohlíží si knihy s dinosaury a hraje si s figurkami. Co jí zaujalo bylo vykopávání kostí v archeologické sadě. To si užívala, a hlavně u toho pracovala s trpělivostí.

Klaudinka je kreativní duše a líbil by se mi pro ni i lis na květiny/ listy, do kterého by si mohla schovávat poklady přírody a následně je lepit do svého sešitu.

S pohyblivou abecedou pracuje dlouhodobě, ale co nám chybělo, byl kobereček, který je pro práci s Montessori pomůckami zásadní v tom, že ohraničí prostor pro práci dítěte. Nejdříve si jako první dítě připraví kobereček a následně si k němu přinese pomůcku, se kterou chce pracovat. Po práci s pomůckou ho opět zamotá a odnese na místo. Fascinující a kouzelné.

Víc a víc se zajímá o hodnotu peněz. Teď o to víc s nástupem do školy, kam bude nosit peníze na různé potřeby či výlety, a proto bych ráda sáhla po sadě Moje peníze, která vede děti hravě k finanční zodpovědnosti. Nově je v nabídce také hra, která seznamuje děti s mincemi.

Moc se mi pro ni v tomto věku líbí váhy, na kterých by mohla zkoušet vážit různé předměty a porovnávat, jak jsou těžké. Takhle nedávno porovnávala, jaké předměty plavou a jaké se potopí. Váhy by jí mohly ukázat zase jiný směr.

Už si vymezuje více svůj prostor a chce mít větší schovku pro své poklady, proto se mi líbí i menší komoda, kterou může mít na svém stolku nebo nahoře na palandě a schovávat si tam cokoliv se ji zlíbí.

No a jako borce nakonec jsem vybrala věc, ze který je sama velmi nadšená. Někdo už možná má v tomto věku rostoucí židli vyřešenou, ale já ji plánovala před nástupem do první třídy, což u nás bylo až letos a vybrala jsem značku Sedees, ke které jsem dokoupila ještě podsedák, aby se lépe a měkčeji sedělo.

 

wishlist_samostatne-dite

Vytvořte si svůj vlastní seznam přání.

Neztrácejte čas a označte si své oblíbené položky.
Seznam pak můžete jednoduše sdílet se svými blízkými.
Vánoce Vás tak letos nezaskočí. Užijte si je v klidu a v pohodě.

Hodnocení obchodu

Zobrazit všechna hodnocení >>
x