Co vybrat dětem na Vánoce? Radí Alena z @montessori_sense

alenaRádi bychom Vám představili naší skvělou ambasadorku, maminku a manželku Alenu. Alena je maminka 2 dětí, která se již přes 4 roky věnuje s velkým zápalem montessori pedagogice a rodičovským tématům ohledně výchovy dětí, která uvádí do praxe se svými dětmi. Zároveň pomáhá rodičům aplikovat montessori principy doma. Absolvovala také mezinárodní výcviky AMI asistent pro děti 0-3 a 3-6 let a mnohé další akreditované výcviky, semináře, přednášky a konference na téma montessori, výchova, smyslová integrace a neurovývojová stimulace. Ke všem těmto tématům ji dovedlo narození jejich 2 dětí. Jsou to pro ní ti nejlepší a nejpřísnější učitelé.
Montessori vnímá, jako do detailu promyšlenou filosofii, která následuje dítě a podporuje ho, aby rozvinulo svůj potenciál na maximum. Správný Montessori přístup je pro ni o lásce k dítěti, bezpodmínečném přijetí, i o vzájemném respektu a svobodě v rámci hranic. Dále učí být děti zodpovědné a samostatné v rámci péče o sebe, své prostředí i ostatní. Na Instagramu ji najdete pod montessori_sense.

 

Je jí blízký citát Naomi Aldort:
„Rodičovství je cesta ke zralosti a růstu. Pokud se odvážíme více se učit a méně vyučovat.“ 

 

A jak vybírala svým dětem dárky na Vánoce Alena?

Ráda bych s Vámi dnes sdílela tipy na vánoční dárky pro své děti.

SJ_typMé dceři je 4,5 a dle Teorie typů je to SJ typ jak poleno. Její hlavní potřeby jsou tedy stabilita, předvídatelnost a spolehlivost. Dcera je řádová, nohama na zemi, logický a organizační typ. Nejlépe se učí napodobováním.

Momentálně ráda a pořád dokola maluje věci. Když jsem se jí zeptala, proč najednou maluje zrovna jednorožce, s kterým z domu ještě neměla zkušenost, dozvěděla jsem se, že protože ho maluje Terezka ze školky. Pořídila bych jí proto pastelky Stabilo Woody.
Pastelek máme teď velkou spotřebu. S těmito máme skvělou zkušenost, protože se dobře drží, mají krásnou sytou stopu a jdou rozmalovávat vodou. Ze stejného důvodu bych vybrala i sadu na tkaní.
Má ráda provlékání, pletení copu a podobné aktivity, které mají předem daný postup i výsledek, tak si myslím, že i tuto rukodělnou aktivitu by ocenila. Navíc by pro výrobky jistě našla uplatnění v rámci hry se svým miminkem.

Jako hlavní dar, na který bychom se složili napříč rodinou, jsem vybrala domeček pro panenky.
Poslední dobou si oblíbila „hru na jako“. Vzhledem ke svému založení ale nevyhledává intuitivní hru, ale hru, kdy napodobuje každodenní situace, které zná. Ráda organizuje své okolí, což by v této hře mohla rozvinout naplno. Navíc by k ní mohla přizvat někoho dalšího, ať už bratra, nebo návštěvu. Proto si myslím, že by se jí hra s domem líbila a nejednalo by se o krátkodobou záležitost.

Synovi je 20 měsíců a zatím se jeví jako SP typ, na druhou stranu vzhledem k věku je to zatím jen odhad a navíc všechna batolata jsou smysloví průzkumníci. Je tady a teď, rád věci zkouší, rád o sobě dává vědět, je velmi pohybově aktivní.

alena_detiPro syna jsem tedy vybrala:

Kalimba
Je to z toho důvodu, že má hudební nástroje rád. Rád způsobuje hluk a zvuk kalimby je pro mě příjemný a zároveň pro něj uspokojující, že se může hudebně projevit.

Už nějakou dobu pokukuji po chrastících duhových kostkách.
Přijdou mi pro syna jako ideální dárek, protože rád zkoumá, staví a boří. Navíc kostky jsou různých tvarů a mají různý obsah i barvu skla, takže rozvíjí různé smysly, což vzhledem k založení syna vidím jako výhodu už jen proto, že by zájem o tuto hračku mohl být trvalejší.

Jako poslední dárek jsem mu vybrala voskové bločky Stockmar.
Je to z toho důvodu, že rád dělá to, co jeho sestra. Navíc, i když je ségra ve školce, tak malování nyní vyhledává. Rád po sobě zanechává stopu a to nejen zvukovou. Na zem nebo na zeď lepím velký arch papíru a nechávám ho tvořit. Tyto bločky jsou super, protože nekazí úchop, batolatům se dobře drží a mají sytou stopu. Navíc jsou zdravotně nezávadné, a tak tolik nevadí, když je dítě ochutná, což je u nás poslední dobou celkem téma.

Vzhledem k tomu, že jsou obě naše děti vcelku akční a chvilku neposedí a já vidím v rozvoji hrubé motoriky základ všeho, tak jsem jim ještě vybrala jako společný dar tento balanční set.
Pár hrubo-motorických pomůcek doma již máme, ale tento balanční set mi přijde fajn v tom, že lze využít dvěma naprosto odlišnými způsoby. Slouží jako kladina, kde mohou trénovat rovnováhu a zároveň jako houpačka pro oba, což je fajn, protože si často spolu rádi doma hrají nebo chtějí dělat to, co zrovna dělá ten druhý a na toto se vejdou oba zároveň. ☺

Možná si říkáte, jak je možné, že na mém seznamu nejsou pravé montessori pomůcky. Odpovědí je několik. Spoustu jich už doma sice máme, nicméně se synem zatím děláme hlavně činnosti praktického života a dcera chodí do montessori školky, takže ji už doma nechci přetěžovat další prací s montessori materiálem. Výhoda navštěvování takového zařízení je, že pokud je kvalitní, je tam připravené prostředí a jsou tam průvodci, kteří mají know how i praxi. Už jen tím je dítě motivované k práci. Podle své vnitřní potřeby si vybere práci s materiálem, který rozvíjí dovednost, na kterou má zrovna senzitivní období. Navíc dítě navnímává práci s pomůckami už jen tím, že v daném prostředí je a pracuje s nimi někdo jiný. Pokud je to možné, určitě doporučuji montessori školku nebo pracovny navštěvovat. Pokud to ale z nějakého důvodu možné není, nevzdávala bych to, doplnila bych si v tomto směru vzdělání a dítěti montessori materiál představovala doma.

Ať tak či tak, přeji Vám, abyste měli dobrou ruku ve výběru dárků pro Vaše děti a vybírali je dle zájmů Vašich dětí a ne dle Vašich představ o tom, jaké by měly být.
Zároveň nezapomeňte, že děti chtějí a potřebují hlavně náš čas a pozornost, to ostatní je krásné, ale navíc.


Srdečně zdraví, Alena. 

wishlist_samostatne-dite

Vytvořte si svůj vlastní seznam přání.

Neztrácejte čas a označte si své oblíbené položky.
Seznam pak můžete jednoduše sdílet se svými blízkými.
Vánoce Vás tak letos nezaskočí. Užijte si je v klidu a v pohodě.

Hodnocení obchodu

Zobrazit všechna hodnocení >>
x