Co je Messy Play?

Jak je to vlastně s hraním u dětí a co přesně je Messy Play?
Existují jen dvě varianty dětí - dítě čisté nebo dítě špinavéAle je vážně možné, aby si dítě opravdově pohrálo se vším všudy, nezanechalo přitom nepořádek, nit na sobě suchou nebo abychom nechodili a místo zapojení se do hry jen neuklízeli ten nepořádek a nerozčilovali se?

Jak někdy odlehčit myšlenkám typu: "Hlavně, aby nepomaloval tu zeď..." nebo "Je tam nějaké podezřelé ticho..." a nebo snad "Zase to všechno musím prát??!"
Zkuste se uvolnit a zavzpomínat na to, když jste byli Vy dětmi. Ta svoboda, otevřená kreativita bez pravidel a žádné starosti. Co Vás nejvíce bavilo?
Skákat do kaluží, být zmáčení až na kost, špinavá voda cákala do nebe a na všechny ostatní kolem? Hrabat se v písku až po pás a domů odcházet až za tmy, protože tahle bábovička bude už opravdu poslední? A co napouštět balonky vodou tak, že celý byt byl vytopený i se sousedy?
Teď si představte, jak jste u toho asi tak vypadali a ten prostor a všechno kolem Vás. Určitě jste se tomu teď samotní museli od srdce zasmát.

messy_playZkuste někdy mávnout rukou nad tím, co se děje...To, že na zemi ukáplo pár kapek barvy.
Půjde to přeci smýt.
Zkuste přestat vnímat, že než jste vyšli z baráku, tak už ve dveřích je dítě celé od bláta.
Vypere se to.
Zasmějte se tomu, když Vám vaše dítě na obličej namaluje čáru….namalujte mu jí taky. :)

Že je to proti Vaší přirozenosti a na sílu? I to chápeme. Každý to má jinak. Postarejte se tedy sama o sebe a najděte si v tom snesitelnou míru. Můžete omezit množství dostupného materiálu, ohraničit prostor, kde bude nepořádek povolen nebo odstranit věci, které nechcete zničit. Inspiraci najdete v tomto článku o připraveném prostředí. Je ale moc fajn najít kompromis mezi Vaším charakterem a charakterem Vašeho dítěte.

Nikdy přece není pozdě dívat se na svět dětskýma očima a čas s dětmi strávit společnou hrou nebo je samotné nechat tvořit a hrát si bez hranic.
Dát jim prostor a čas vše osahat rukama, pořádně si to prohlédnout nebo ke všemu přičichnout.

A o tomhle celém je právě Messy Play… o svobodě hraní.

Máme pro Vás několik typů z řady Messy Play, a to dokonce ve verzích snesitelných i nesnesitelných dle preferencí každého rodiče.


Snesitelná verze - suchý mess vs. mokrý mess

Modelína vs. Sliz
Modelínu si můžete rozdělat kdekoliv doma, na chatě, v kavárně...téměř všude, kde se Vám zlíbí. Zapojují se zde hmatové vjemy, ale můžete si do modelíny kápnout kapku esenciálního oleje a zapojí se i čichové. Tvořením proudí naší hlavou kreativita a rozvíjí se jemná motorika. Mačkáním posilujeme prsty a různé svaly na rukou.
K modelíně můžete použít např. špachtle, kterými si můžete modelínu krásně rozdělit nebo formovat do tvarů.

U slizu je to podobné jako u modelíny, co se týče jemné motoriky, hmatových vjemů a posilování svalů. Svou kreativní stránku můžete otevřít už při samotné přípravě slizu a vyrobit si tak sliz pouze podle svých představ a přání. Užijete si u toho spousty zábavy, stejně jako pak se slizem hotovým. Dětem, které mají rády tvoření podle návodu může právě tato aktivita vyhovovat.
Ovšem bacha na vlasy! :)
Do slizu můžete zakomponovat celou škálu miniatur, od opic až po dinosaura nebo třeba takového indiána.

 

Nesnesitelná verze - suchý mess vs. mokrý mess

Písek vs. bahno
Každé dítě miluje písek, ne vždy je venku příznivé počasí, proto je super mít po ruce písek i doma. Nechybí zde opět kreativita a rozvíjení jemné motoriky.
Navíc "dospěláci “ mohou používat písek, jako antistresovou pomůcku. Pokud si uděláte každý den pár minut a necháte písek jen tak protékat mezi prsty, uklidní vás to a zbaví nahromaděného stresu.
Na Váš domácí písek se Vám bude hodit určitě lavor nebo kyblík, kam písek dáte a ušetříte si tak spousty starostí s větším uklízením. Můžete použít k hraní síto na přesýpání nebo vodní pumpu, ke stavění hradů. Dítě se skvěle zabaví a navíc si u toho užije spousty legrace.

Bahno je svobodnou hrou. Děti objevují, tvoří a pociťují svět všemi smysly spontánně a přirozeně. Ale pozor, ne všechny děti jsou stejné a ne všechny se rády umažou ... a to je v pořádku.
S bahnem jde vymyslet spousty zábavy a her. V bahně můžete např. stopovat - pozorovat stopy zvířat, bot, kol, lidí a deště.
Bahnem můžete malovat...jak na papír, chodník, tak po sobě. Můžete s ním taky modelovat a nebo jen tak v něm tančit v gumácích.


Určitě je dobré dítě i zapojit do úklidu po takových bahenních hrátkách a postupně, nenásilně ho učit, že péče o sebe a prostředí je neoddělitelnou součástí hry. Ale o tom zase jindy....

srdce_samostatne_dite Šárka

Hodnocení obchodu

Zobrazit všechna hodnocení >>
x