Barvy v montessori prostředí

Přizpůsobovat se světu obrů není žádný med. Je to svět vysokých stolů, nedostupných umyvadel, těžkých beden a velkých příborů, které se nevejdou do malých ruček. Ještě že díky Marii dokážeme pro děti připravit takové prostředí, které je pro ně tak akorát, přirozené a příjemné. 

IMG_0021-2aMn

Cítit se příjemně zní možná banálně, ale je to tak důležité! Třeba si to někdy ani neuvědomujeme, ale když je nám dobře, vidíme všechno v trochu lepším světle, jen tak se něčeho nelekneme, snáz přijímáme výzvy. Učení, vnímání a nasávání nových informací jde tak nějak samo a efektivně. Lépe a déle si naučené pamatujeme, máme chuť se dozvědět víc, čas hezky plyne, pohlcuje nás flow a nezáleží na tom, jestli jsme děti nebo dospělí…

Kromě toho, že by montessori připravené prostředí mělo být naplněné důvěrou a láskou, mít řád, mělo by být bezpečné a plně přizpůsobené potřebám, věku, výšce a schopnostem dítěte, mělo by také lahodit oku a plnit svůj účel. Jak známo, barvy mají na člověka velký vliv, a to v mnoha směrech. Dokáží ovlivnit chuť k jídlu i schopnost koncentrace, zklidňují, nebo naopak dráždí smysly. I proto klade Maria Montessori takový důraz na estetiku.

Experimentální studie prokázaly, že nejatraktivnějšími barvami jsou pro všechny věkové skupiny červená a modrá. Proto se také v rámci montessori přístupu tyto dvě barvy nejčastěji využívají pro rozlišení. Při nácviku denních činností nebo domácích prací pomáhají barvy při selekci jednotlivých úkonů, aby se dítě snadněji orientovalo. Například pomůcky na umývání opatříme modrým štítkem, pomůcky na leštění červeným. 

stravovani_batolatTaké hračky a různé didaktické nebo motorické pomůcky obvykle koupíme nebo vyrobíme v pestrých barvách. Jsou důležité z hlediska rozlišovacích a učících schopností dítěte. Rozmanité a výrazné barvy lépe udržují jeho pozornost a vzbuzují zájem o aktivitu a učení.

Pro klidovou a spací zónu jsou naopak vhodnější tlumené pastelové barvy, které dítě příjemně zklidňují, nestimulují k aktivitám a dopřávají prostor k nerušenému proudění a uspořádání myšlenek. Takové barvy a jejich jemné odstíny se vyjímají na stěnách, ložním prádle i na různých textilních doplňcích. Pastelové zavinovačky, hnízdečka a mantinely jsou naprosto kouzelné, miminka jemně objímají, zklidňují a nenápadně ukolébávají ke spánku. 

Je zkrátka důležité, aby dětský pokoj působil vzdušně a esteticky, aby v něm byl dostatek volného prostoru, a aby byl laděný do světlých barev. Herní část může děti lákat zářivými pestrými barvami, aby je učení a hraní bavilo. Každý ovšem potřebuje také místo, kde se zastaví a odpočívá, protože děti bývají v dnešní době často přetěžovány. Nejlépe se na klid v duši naladíme obklopeni jemnými pastelovými barvami

Děti a dospělí, rodina spolu.

Tereza Šístek

CO BY VÁS MOHLO JEŠTĚ ZAJÍMAT?
Pomůcky pro nejmenší
 | První 3 měsíce života | Hnízdečka 0-7 měs.Didaktické hračky

Hodnocení obchodu

Zobrazit všechna hodnocení >>
x